Pravidla pro čerpání rodičovského příspěvku

Rodičovský příspěvek, neboli tzv. rodičovská dovolená, se vyplácí rodiči, který se celodenně a řádně stará o nejmladší dítě v rodině. Čerpání rodičovského příspěvku se ale řídí určitými pravidly – co potřebujete vědět jako nastávající rodič o této problematice?

Celkem 220 tisíc korun

Nárok na rodičovský příspěvek vzniká ode dne narození dítěte nebo po skončení výplaty peněžité pomoci v mateřství. Měsíční výši příspěvku si stanoví rodič sám podle toho, jak dlouho jej zamýšlí pobírat. Zákon stanovuje, že rodič má možnost čerpat částku ve výši 220 tisíc korun až po dobu čtyř let. Zákon dále rodičům umožňuje, aby se na rodičovské dovolené vystřídali, aniž by to mělo vliv na výši příspěvku.

Pravidla pro čerpání příspěvku I

Variant pro čerpání rodičovského příspěvku je více. Pokud ani jeden z rodičů neplatil nemocenské pojištění před odchodem ženy na mateřskou, nastupuje rodič na čtyřletou variantu příspěvku. Prvních devět měsíců čerpá 7 600 Kč měsíčně, po zbytek doby 3 800 Kč měsíčně. V budoucnu se ale očekává, že i v tomto případě si rodič bude moci zvolit výši příspěvku až do výše 7 600 Kč měsíčně a zkrátit si dobu čerpání.

Pravidla pro čerpání příspěvku II

Jiná situace nastává, pokud jeden z rodičů hradil nemocenské pojištění. To rodiči na mateřské umožňuje určit si výši příspěvku podle denního vyměřovacího základu ke dni narození dítěte. Maximálně může dostat 11 500 Kč měsíčně, minimálně 50 Kč měsíčně. Nejkratší doba čerpání příspěvku je 19 měsíců a nejdelší 4 roky. Od roku 2017 se ale počítá s tím, že příspěvek bude možné vyčerpat do jednoho roku dítěte.


Datum: 29. 6. 2015

Žádost a doklady

Žádost o rodičovský příspěvek se podává na Úřadu práce, a to až tři měsíce zpětně po narození dítěte. S vyplněným tiskopisem se předkládá rodný list dítěte, doklady totožnosti obou rodičů a potvrzení od OSSZ o nároku na dávku, která má přímý vliv na výši příspěvku.

JAK RYCHLE SEHNAT PENÍZE

Také byste rádi znali odpověď na otázku, kde vzít peníze? Nejrychlejší cestou je bezesporu půjčka, tou trnitější vydělávání a spoření.

NEJČASTĚJŠÍ CHYBY PŘI VÝBĚRU PŮJČKY

Nebuďte pohodlní zjišťovat si více podrobností a vyvarujte se nejčastějším chybám při výběru půjčky. O jaké se jedná?

JAK UŠETŘIT TISÍCE KORUN ROČNĚ

S našimi tipy se Vám podaří uspořit několik tisíc korun a utvořit si finanční rezervu na horší časy.

NEBANKOVNÍ PŮJČKA

Nebankovní společnosti v současné době směle konkurují bankám a neustále se snaží zlepšovat a rozšiřovat svou nabídku. Lehce u nich získáte půjčky do výplaty, střednědobé půjčky i úvěry zajištěné nemovitostí.

PŮJČKA BEZ DOLOŽENÍ PŘÍJMU

U žádostí o půjčku často narazíte na to, že musíte doložit příjem. Ne vždy jsou ale finanční instituce tak přísné. Na internetu najdete vcelku bohatou nabídku půjček bez doložení příjmu.

RYCHLÁ PŮJČKA

Od půjček nejčastěji očekáváme, aby byly dostupné, levné a rychle vyřízené. Rychlé půjčky jsou tu pro Vás, když potřebujete peníze okamžitě a bez čekání..