Na co máte nárok po narození dítěte?

S narozením dítěte přicházejí nejen radosti, ale i finanční starosti. V rodinném rozpočtu náhle chybí ženin příjem ze zaměstnání, který je nahrazen nižší mateřskou. Stát se proto snaží mladým rodinám s novorozencem ulehčit začátky a poskytuje jim finanční pomoc. Na co všechno máte nárok po narození dítěte?

Mateřská

Peněžitá pomoc v mateřství souvisí s porodem a péčí o novorozeně. Žena ji pobírá po dobu 28 týdnů, z toho 6 až 8 týdnů před očekávaným dnem porodu. O nástupu na mateřskou dovolenou rozhoduje gynekolog a nemělo by to být dříve než zmiňovaných 8 týdnů před porodem.

Na peněžitou pomoc v mateřství má za určitých podmínek nárok výdělečně činná žena a OSVČ, naopak tento nárok ztrácejí ženy vedené na Úřadu práce. V takovém případě jim náleží ihned po porodu rodičovský příspěvek. Po skončení peněžité pomoci v mateřství začíná žena pobírat rodičovský příspěvek.

Daňové zvýhodnění

S narozením dítěte vzniká jednomu z rodičů nárok na daňové zvýhodnění ve výši 13 404 korun ročně. Toto daňové zvýhodnění se většinou vyplatí pracujícímu rodiči, kterému se zvýší čistá mzda. Stačí předat mzdové účetní kopii rodného listu. Navýšení mzdy nastává po měsíci, kdy se dítě narodilo.

Porodné

Po porodu dítěte nebo při převzetí dítěte do péče má žena nárok na jednorázovou sociální dávku, tzv. porodné. Po prvním porodu a při narození jednoho dítě dostane porodné ve výši 13 000 Kč, při druhém porodu 10 000 Kč. Nárok na porodné mají rodiče s příjmy do 2,7 násobku životního minima rodiny. Žádost o porodné se podává na Úřadu práce po narození dítěte.


Datum: 10. 2. 2015

Přídavky na dítě

Nárok na přídavky na dítě vzniká rodinám s příjmem do 2,4 násobku životního minima, tj. 23 640 Kč. Výše těchto přídavků se liší podle věku dítěte. Na dítě do 6 let pobírá rodina částku 500 Kč, na dítě od 6 do 15 let částku 610 Kč a na dítě od 15 do 26 let částku 700 Kč. O přídavky na dítě se žádá na Úřadu práce.

JAK RYCHLE SEHNAT PENÍZE

Také byste rádi znali odpověď na otázku, kde vzít peníze? Nejrychlejší cestou je bezesporu půjčka, tou trnitější vydělávání a spoření.

NEJČASTĚJŠÍ CHYBY PŘI VÝBĚRU PŮJČKY

Nebuďte pohodlní zjišťovat si více podrobností a vyvarujte se nejčastějším chybám při výběru půjčky. O jaké se jedná?

JAK UŠETŘIT TISÍCE KORUN ROČNĚ

S našimi tipy se Vám podaří uspořit několik tisíc korun a utvořit si finanční rezervu na horší časy.

NEBANKOVNÍ PŮJČKA

Nebankovní společnosti v současné době směle konkurují bankám a neustále se snaží zlepšovat a rozšiřovat svou nabídku. Lehce u nich získáte půjčky do výplaty, střednědobé půjčky i úvěry zajištěné nemovitostí.

PŮJČKA BEZ DOLOŽENÍ PŘÍJMU

U žádostí o půjčku často narazíte na to, že musíte doložit příjem. Ne vždy jsou ale finanční instituce tak přísné. Na internetu najdete vcelku bohatou nabídku půjček bez doložení příjmu.

RYCHLÁ PŮJČKA

Od půjček nejčastěji očekáváme, aby byly dostupné, levné a rychle vyřízené. Rychlé půjčky jsou tu pro Vás, když potřebujete peníze okamžitě a bez čekání..