Co je rodičovský příspěvek

Rodičovský příspěvek nahrazuje mzdu v době, kdy se rodič stará o dítě. Co všechno byste o něm měli vědět, než o něj požádáte? A můžete si přivydělat, nebo to zákony neumožňují? Přinášíme Vám praktické informace o rodičovském příspěvku.

Příspěvek ve výši 220 tisíc

Rodičovský příspěvek navazuje na peněžitou pomoc v mateřství a vyplácí jej úřad práce, odbor státní sociální podpory. Tento příspěvek ve výši 220 tisíc korun se vztahuje na nejmladší dítě v rodině a rodič jej může čerpat nejdéle do 4 let věku dítěte.

Maximální výše příspěvku 11 500 Kč

Výše příspěvku se odvíjí od předchozího výdělku a nepřesahuje 70 procent vyměřovacího základu. Rodič na mateřské dovolené dostane nejvíce 11 500 korun měsíčně. Tím se zamezí, aby někdo dostával od státu více peněz, než kolik činila jeho mzda.

Žádost o příspěvek až tři měsíce zpětně

První dny po návratu z porodnice nemá většina rodičů čas běhat po úřadech, proto mají až tři měsíce na to, aby požádali o rodičovský příspěvek. Při podání žádosti předkládají rodný list dítěte, doklady totožnosti a potvrzení od ČSSZ o nároku na dávku. Podmínkou k získání tohoto příspěvku je bydliště rodiče a dítěte na území ČR.

Možnost změnit délku příspěvku

Zatímco v minulosti nešlo délku čerpání rodičovského příspěvku změnit, aktuálně si jej mohou rodiče upravit podle potřeby, a to jednou za čtvrt roku. Navíc mají možnost vystřídat se na mateřské dovolené bez ztráty tohoto příspěvku.

Neomezený přivýdělek

Při pobírání rodičovského příspěvku si rodič může libovolně přivydělat, aniž by to mělo vliv na výši příspěvku. Pokud rodič potřebuje pohlídat ratolest, může dát dítko do předškolního zařízení, ovšem u dítěte do dvou let věku platí, že v něm může strávit maximálně 46 hodin měsíčně. Při nedodržení této doby přichází rodič o příspěvek.


Datum: 8. 1. 2016

(Ne)volitelná výše příspěvku

Rodič si může sám zvolit výši příspěvku, pokud jeden z rodičů hradil nemocenské pojištění. V případě, že matka a otec dítěte neplatili nemocenské pojištění, musí rodič přistoupit na čtyřletou variantu rodičovského příspěvku.

JAK RYCHLE SEHNAT PENÍZE

Také byste rádi znali odpověď na otázku, kde vzít peníze? Nejrychlejší cestou je bezesporu půjčka, tou trnitější vydělávání a spoření.

NEJČASTĚJŠÍ CHYBY PŘI VÝBĚRU PŮJČKY

Nebuďte pohodlní zjišťovat si více podrobností a vyvarujte se nejčastějším chybám při výběru půjčky. O jaké se jedná?

JAK UŠETŘIT TISÍCE KORUN ROČNĚ

S našimi tipy se Vám podaří uspořit několik tisíc korun a utvořit si finanční rezervu na horší časy.

NEBANKOVNÍ PŮJČKA

Nebankovní společnosti v současné době směle konkurují bankám a neustále se snaží zlepšovat a rozšiřovat svou nabídku. Lehce u nich získáte půjčky do výplaty, střednědobé půjčky i úvěry zajištěné nemovitostí.

PŮJČKA BEZ DOLOŽENÍ PŘÍJMU

U žádostí o půjčku často narazíte na to, že musíte doložit příjem. Ne vždy jsou ale finanční instituce tak přísné. Na internetu najdete vcelku bohatou nabídku půjček bez doložení příjmu.

RYCHLÁ PŮJČKA

Od půjček nejčastěji očekáváme, aby byly dostupné, levné a rychle vyřízené. Rychlé půjčky jsou tu pro Vás, když potřebujete peníze okamžitě a bez čekání..