Pronajímáte byt? Pak Vám vzniká daňová povinnost

Stále více lidí pronajímá své byty, jenže zapomínají nebo nechtějí platit daně. A přitom z pronájmu nemovitosti vzniká pronajímatelům daňová povinnost. Pokud i vy pronajímáte byt či dům nebo se k tomuto kroku chystáte, poradíme vám, jak příjem z pronájmu nemovitosti zdanit.

Co se považuje za pronájem bytu?

K pronájmu bytu dochází tehdy, jestliže pronajímatel přenechává k užívání majetek další osobě, aniž by jí k tomu poskytoval služby, například úklid nebo stravování. Každé fyzické osoby, jež pronajímá byt, se týká § 9 zákona č. 586/1992 Sb. o daních z příjmů. Podle tohoto zákona daníte pouze čisté příjmy z pronájmu nemovitosti. Zákon však pamatuje na to, že s vlastnictvím a pronajímáním nemovitosti jsou spojeny náklady.

Pro fyzické osoby je výhodný výdajový paušál

Ať už vlastníte jednu nebo více nemovitostí, můžete na své nemovitosti uplatnit výdajový paušál, který činí 30 % příjmů. Můžete ale uplatnit i reálné náklady za podmínky, že si budete příjmy evidovat a budete je schopni doložit finančnímu úřadu. Pro pronajímatele je proto mnohem výhodnější výdajový paušál, protože při uplatnění reálných nákladů musejí přesně evidovat veškeré náklady a zohlednit, co je náklad a co patří do odpisů.

Co všechno si fyzické osoby mohou odečíst z daní?

Z daní si mohou pronajímatelé odečíst náklady na rekonstrukci, jež vedly ke zhodnocení nemovitosti. Co se týče zdravotního a sociálního pojištění, vlastníci bytu nebo domu nemají za povinnost odvádět tato pojištění státu. Naopak uplatnit mohou slevu na poplatníka.


Datum: 9. 11. 2017

Příjmy z pronájmů u právnických osob

Jestliže máte nemovitost zapsanou v obchodním majetku, vztahuje se na vás § 7 zákona č. 586/1992 Sb. o daních z příjmů. Příjmy z pronájmů se považují za příjmy z podnikání a odvádí se z nich kromě daně z příjmů také sociální a zdravotní pojištění. Při obratu nad 1 milion korun za posledních dvanáct měsíců se pronajímatelé musejí registrovat k dani z přidané hodnoty.

JAK RYCHLE SEHNAT PENÍZE

Také byste rádi znali odpověď na otázku, kde vzít peníze? Nejrychlejší cestou je bezesporu půjčka, tou trnitější vydělávání a spoření.

NEJČASTĚJŠÍ CHYBY PŘI VÝBĚRU PŮJČKY

Nebuďte pohodlní zjišťovat si více podrobností a vyvarujte se nejčastějším chybám při výběru půjčky. O jaké se jedná?

JAK UŠETŘIT TISÍCE KORUN ROČNĚ

S našimi tipy se Vám podaří uspořit několik tisíc korun a utvořit si finanční rezervu na horší časy.

NEBANKOVNÍ PŮJČKA

Nebankovní společnosti v současné době směle konkurují bankám a neustále se snaží zlepšovat a rozšiřovat svou nabídku. Lehce u nich získáte půjčky do výplaty, střednědobé půjčky i úvěry zajištěné nemovitostí.

PŮJČKA BEZ DOLOŽENÍ PŘÍJMU

U žádostí o půjčku často narazíte na to, že musíte doložit příjem. Ne vždy jsou ale finanční instituce tak přísné. Na internetu najdete vcelku bohatou nabídku půjček bez doložení příjmu.

RYCHLÁ PŮJČKA

Od půjček nejčastěji očekáváme, aby byly dostupné, levné a rychle vyřízené. Rychlé půjčky jsou tu pro Vás, když potřebujete peníze okamžitě a bez čekání..